Historie

Dívčí akademický sbor byl založen na katedře hudební kultury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni v roce 1993. Jeho členkami jsou studentky hudební výchovy - budoucí učitelky tohoto předmětu na všech typech škol a potencionální sbormistryně dětských pěveckých sborů. Počet členů se proto každým rokem mění. Sbor pravidelně koncertuje v Plzni, v Plzeňském kraji i v celé v ČR. Mnohokrát již propagoval českou hudbu i české sborové umění na samostatných koncertech či sborových festivalech v zahraničí (Francie, SRN, Polsko, Slovensko) Na některých hudebních projektech spolupracoval s komorními orchestrálními tělesy: Collegium Musicum d´Aquitaine Bordeaux (Francie), Komorní orchestr katedry hudební kultury, Komorní orchestr Univerzity v Kolíně nad Rýnem, Komorní orchestr Univerzity v Regensburgu. Na mezinárodních sborových soutěžích a festivalech získal řadu ocenění. Spolupracoval též s jinými sbory regionu - Mariella, Nová Česká píseň, Colegium pro duchovní hudbu Klatovy.
Ve svém repertoáru má nejen skladby starých mistrů a úpravy lidových písní, ale zaměřuje se zvláště na kompozice skladatelů 20. století, z nichž některé premiéroval, např. Jiří Laburda, Zdeněk Lukáš, Jiří Bezděk, Jan Málek, Jaroslav Klobouk, Pavel Trojan. V poslední době se, kromě jiného, věnuje zvláště interpretaci duchovní hudby a jak samostatně, tak ve spolupráci s Plzeňským akademickým sborem a komorním orchestrem Consorcium musicum Plzeň absolvoval řadu koncertů v rámci Mezinárodního festivalu duchovní hudby Šumava - Bayerischer Wald a Evropského hudebního festivalu MUSICA SACRA.

Sbor od jeho založení řídí doc. PaedDr. Daniela Mandysová, která pedagogicky působí  na katedře hudební kultury FPE ZČU v Plzni.  Je zvána do porot národních i mezinárodních sborových i sólových pěveckých soutěží. Od roku 1995 se sborem pracuje i Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D., která je v současnosti vedoucí katedry hudební výchovy a kultury PFE ZČU. V roce 2003 na mezinárodní soutěži Young Prague 2003 získaly obě sbormistryně Cenu za dirigentský výkon. Sbor natáčí v Českém rozhlasu Plzeň a vydal řadu CD, poslední Zpěvy Plzeňska (2009). V současnosti řídí spojenoé sbory, tzn. Dívčí akademický sbor a Plzeňský akademický sbor Mgr. Vít Aschenbrenner, Ph. D., který je diregentem komorního orchestru Consorcium musicum a sbormistrem sboru Colegium pro duchovní hudbu Klatovy.

Korepetitorkou sboru byla nejprve doc. PhDr. Jana Jindrová, CSc., v letech 1995 – 2010, pak klavíristka a varhanice  MgA. Zdeňka Ledvinová. V současnosti se na klavírním doprovodu podílejí studentky a studenti - členové sboru. Mgr. Vít Aschenbrenner, Ph. D.

Úspěchy Dívčího akademického sboru:

2003, 2005 - laureát  Young Prague

2004 - IFAS Pardubice, celkem 3 ceny

2003, 2005 - vítěz Akademické Banské Bystrice, opakovaně  držitel ceny Asociácie speváckých sborov Slovenska za vyspělou hlasovou kulturu

průběžně nesoutěžní přehlídkové festivaly sborového zpěvu - Jihlava, Jaro se otvírá, Festival duchovní hudby Šumava - Bayerische Wald,…